دوشنبه, شهریور 25, 1398

کتابخانه

این بخش به طور آزمایشی راه اندازی شده و در آینده کتابهای مرتبط با بحث الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به آن افزوده خواهد شد.

 

 

توسعه و مبانی تمدن غرب

سید مرتضی آوینی

ناشر: ساقی

این کتاب دارای ۱۹ فصل بوده و موضوع اصلی آن بررسی مفهوم توسعه مبتنی بر مبانی معرفتی و تاریخی تمدن غرب است.

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

عنوان کتاب: تمدن برتر

نویسنده: موسی نجفی

از سری کتاب های "و انتم الاعلون" از پژوهشکده فرهنگ و تمدن انقلاب اسلامی – خانه مشروطیت

قطع کتاب: جیبی

صفحات: 240 صفحه

این کتاب  مجموعه ای از مقالات و سخنرانی ها و مصاحبه های دکتر موسی نجفی در باب تمدن اسلامی است. دکتر موسی نجفی ، مدرک خود را در رشته ی علوم سیاسی دریافت کرده است و در کرسی های نظریه پردازی ایشان صاحب نظریه "هویت ملی ایرانیان" می باشد که به عنوان کرسی برتر شناخته شده است. دکتر نجفی معتقد است که در دهه چهارم انقلاب اسلامی ، بحث پیرامون تمدن اسلامی و مسیر حرکت به سمت آن ، مهمترین بحث در محافل فکری خواهد بود و اندیشمندان و نخبگان متعهد باید همت خود را در این مسیر معطوف نمایند.

دکتر نجفی ، سه مرحله را برای تحقق آرمان شهر اسلامی قائل است. مرحله اول اینکه باید مردم یک جامعه دین اسلام را پذیرفته باشند و مناسبات فردی خود را بر اساس موازین اسلام برقرار کنند. ایشان مرحله دوم را نظام سیاسی اسلامی می داند به این معنی که روابط اجتماعی و قوانین حکومتی بر اساس اسلام تنظیم شود و حاکمان خود را ملزم به رعایت دین در سطح احکام بدانند. مرحله سوم که همان تمدن اسلامی است در سایه جهان بینی توحیدی و تفکر ناب و عمیق اسلامی بناگذاری می شود. ایشان جوهره اصلی تمدن اسلامی را توحید محوری می داند و معتقد است که در این راه در بین ملت های مسلمان، ایران از سایر ملل جلوتر است  چرا که تا حدود زیادی مراحل اول و دوم محقق شده است و ما در دهه چهارم انقلاب، باید دغدغه ی تمدن سازی داشته باشیم.

دکتر نجفی معتقد است که در تاریخ کشورمان در دوره ی صفویه ، به طور ناقصی نظام سیاسی به سمت اسلامی شدن رفته بود و طلیعه های تمدن اسلامی دیده می شده ولی با روی کار آمدن قاجار که در حقیقت آغاز ورود غرب و تمدن غربی به داخل ایران است، یک عقب افتادگی از آن چه باید بشویم برای ما حاصل شده و در دوره ی پهلوی ، این خودباختگی در برابر غرب ادامه داشته است. لذا ایشان، نقد تمدن غرب و به چالش کشیدن اساسی فلسفه و مبانی تمدن غرب را یکی از اصلی ترین ارکان حرکت به سمت تمدن اسلامی می داند چراکه این تمدن غربی در لایه های مختلف جامعه و نظام ما رسوخ جدی دارد و نیاز به تحلیل و نقد اساسی دارد.

در اثنای کتاب ، ایشان نقدهای زیادی به روشنفکران غرب زده وارد می کنند و معتقدند که این افراد ، عمق حرکتی انقلاب اسلامی را درک نکرده اند و عقب ماندگی ما را به خاطر  عقب ماندگی از غرب می دانند نه عقب ماندگی از تمدن با شکوه اسلامی.

در پایان کتاب، سخنرانی ایشان در جلسه رونمایی کتاب "تمدن زایی شیعه" اثر استاد طاهرزاده پیاده شده است که حاوی نکات جالب و جدیدی برای افرادی که تا حدودی ذهنشان با تفکرات استاد طاهرزاده آشناست می باشد.

تهیه کننده: محمد جواد حاجی احمدی، دانشجوی مهندسی مکانیک، دانشگاه صنعتی اصفهان